Nasze ciało jest wspaniałym samoregulującym się systemem. Każdego dnia budzi się i szuka drogi w świecie zewnętrznym. Osteopatia czaszkowo – krzyżowa to coś więcej niż terapia czaszkowo- krzyżowa, którą często próbuje się odłączyć mylnie od osteopatii. Wspaniałość, cisza, zaangażowanie, atencja i uważność i ta obezwładniająca chwila kiedy terapeuta “nie jest potrzebny” bo ciało pacjenta dokonuje swoistej regeneracji. Osteopatia czaszkowo – krzyżowa z całą stanowczością nie jest jednak leczeniem, nie jest szukaniem choroby. Czym więc jest? By ją wyjaśnić, musimy zrozumieć najpierw jak wygląda proces rozwoju człowieka.
Po zapłodnieniu komórka jajowa dzieli się wielokrotnie formułując kiść swoich dokładnych kopii. Mój nauczyciel osteopatii mawiał, że każda ma w sobie wzór perfekcji. Podczas, gdy część tych komórek tworzy łożysko pozostałe różnicują się na trzy warstwy. Niczym naleśnik -warstwa zewnętrzna, wewnętrzna oraz warstwa łącząca obie pozostałe, które w przyszłości utworzą nasze ciało. Każde dziecko, czy dorosły w gabinecie jest niepowtarzalną istotą. Istotą zdolną na na nowo uczyć terapeutę osteopatii, ciszy, szacunku, empatii i zrozumienia procesów zachodzących w ciele.
W trakcie sesji nawiązujemy pełny kontakt z człowiekiem, nie oceniając, nie oczekując niczego.
Ludzki układ nerwowy ma jedną nadrzędną funkcję – przetrwanie. Układ nerwowy najogólniej mówiąc składa się z mózgu, rdzenia przedłużonego, nerwów czaszkowych, rdzenia kręgowego, nerwów rdzeniowych oraz nerwów enterycznych (obwodowych). Możemy sobie wyobrazić taką sieć kabli, które pełnią określoną funkcję. Nerwy pomagają nam regulować wiele funkcji w organizmie. Jednym z ważniejszych nerwów, na którym pracują osteopaci, jest ten który “błądzi” po organizmie – nerw błędny. Przebiega on od rdzenia przedłużonego, do klatki piersiowej i brzucha, gdzie reguluje działanie wielu narządów. Nerw błędny pomaga więc regulować wiele funkcji w naszym organizmie
koniecznych do zachowania homeostazy.
W osteopatii czaszkowo – krzyżowej mamy wiele rytmów, które, można by rzec, mieszkają w naszym byciu. Człowiek w tym kontekście nie składa się tylko z ciała ale i z płynów, emocji i umysłu. Zatem mówimy o terapii pełnego człowieka. Warto uczulić, że terapia nie jest równa procesowi terapeutycznemu. To nie sesja, którą należy powtarzać mechanicznie. Ten “magiczny” rytm czaszkowy, tak jak bicie serca można wyczuć na całym ciele. Wiele osób twierdzi, że to magia, bioenergoterapia? Nie, stanowczo nie. Osteopaci,czy terapeuci czaszkowo – krzyżowi nie posiadają żadnych magicznych mocy. Nie następuje żadna wymiana energii. Osteopatia podlega prawom natury i jest ściśle związana z
faktycznym funkcjonowaniem naszego organizmu, jako systemu.
W trakcie spotkania terapeuta pracuje poprzez dotyk, angażując różne struktury anatomiczne i naturalne procesy organizmu.
Osteopatia czaszkowo – krzyżowa jest również szczególnie przydatna w przypadku zwiększonego stresu, który utrzymuje się przez dłuższy czas.
Wbrew pozorom stresowi są poddawane również niemowlęta. Bolesne zabiegi, pobyty szpitalne, zmiany opatrunków, czy przedłużające się pobyty w inkubatorach, związane z brakiem bliskości rodzice – to są elementy stresogenne dla najmłodszych.
Osteopatia przydatna jest również w trakcie leczenia ortodontyczno – stomatologicznego, gdy mamy do czynienia z wadami zgryzu, przygotowaniem do założenia aparatu, szumami usznymi, zgrzytaniem i zaciskaniem zębów.
Osteopaci pracuję również z wadami postawy, zaburzeniami snu, depresją, traumami związanymi często z ciężkim porodem, zaburzeniami koncentracji, bólami niewiadomego pochodzenia, bólami głowy, migrenami, nerwicą, bólami stawów oraz kręgosłupa.
Poza osteopatią czaszkowo – krzyżową, w Naszej placówce wykorzystujemy również różnego rodzaju masaże, aromaterapię oraz inne formy terapii, które funkcjonują w obrębie osteopatii.
Stymulacje osteopatyczne należą do bezpiecznych form pracy z organizmem od urodzenia do wieku podeszłego. Nieliczne przeciwwskazania to:
Autor: mgr Daniel Cieśla
Źródła:
rehabilitacjabartoszek.blogspot.com
Miachael Kern “Mądrość ciała”czaszkowo krzyżowe podejście do istoty zdrowia
Neeto&Etienne Peirsman Terapia – Czaszkowo – Krzyżowa u dzieci i niemowląt
Stanley Rosenberg Terapeutyczna moc nerwu błędnego