Artykuł

Diagnoza integracji sensorycznej

Integracja sensoryczna to proces, w którym nasz mózg odbiera, analizuje, i przetwarza informacje płynące z różnych zmysłów, takich jak wzrok, słuch, dotyk, węch, smak, równowaga oraz proprocepcja (czucie głębokie). Dzięki tej zdolności jesteśmy w stanie prawidłowo reagować na bodźce z otoczenia, dostosowując nasze zachowanie i funkcjonowanie do zmieniających się sytuacji.

Zdolność dziecka do integracji sensorycznej ma ogromne znaczenie dla jego samopoczucia, efektywności w nauce, a także dla budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi. Diagnoza integracji sensorycznej pomoże zrozumieć, jak działa system zmysłowy twojego dziecka.

Diagnoza integracji sensorycznej to proces oceny, który umożliwia zrozumieć, jak działa nasz system zmysłowy i czy istnieją ewentualne problemy w jego funkcjonowaniu. Może to być szczególnie istotne dla osób, które doświadczają trudności w nauce, problemów z  koncentracją uwagi lub labilności emocjonalnej.

diagnoza integracji sensorycznej

Proces diagnozy integracji sensorycznej jest kompleksowy i wymaga współpracy rodzica, dziecka i terapeuty . Przebieg diagnozy integracji sensorycznej wygląda następująco :

W diagnozie integracji sensorycznej tkwi potencjał do poprawy jakości życia Twojego dziecka i zdobywania przez niego nowych umiejętności.

Rozpoczęcie terapii  może okazać się inspirującym krokiem w kierunku lepszego zrozumienia swojego dziecka  i jego funkcjonowania w otaczającym go świecie.

Autor: Katarzyna Cisoń

Terapeuta Integracji Sensorycznej


Literatura źródłowa:

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Integracja sensoryczna